Вмій захищати свої права, боротися за справедливість!

Поважай свою людську гідність!

В умовах нестабільної соціально-економічної ситуації в країні гостро постає питання захисту трудових прав працівників. Збільшується кількість приватних підприємств, де працівники здебільшого працюють ненормований робочий день без законного оформлення трудових відносин. При цьому вони не мають права на відпустку чи компенсацію заробітку на час хвороби. Нерідко працюють у шкідливих для здоров’я умовах, адже роботодавець не бажає їх поліпшувати, а нещасні випадки на виробництві приховує чи звинувачує в них працівників.

Все це змушує людей найманої праці шукати захисту своїх інтересів у правозахисних організаціях, звертатися за допомогою до адвокатів, але їхні послуги коштують дорого.

Самостійно працівнику важко захистити свої права: у роботодавця більше грошей і його інтереси обстоюють професійні юристи.

Хто допоможе працівникові захистити своє право на гідне життя? Такою організацією є профспілка!

Профспілка створюється самими працівниками для захисту їхніх трудових прав та підтримки в складних обставинах. Вона є незалежною від держави і роботодавців.

В Україні найчисельнішим профспілковим об’єднанням є Федерація профспілок України (ФПУ). До неї входять 44 всеукраїнські профспілки різних галузей господарства й профспілкові об’єднання в областях та місті Києва. А це понад 5 млн спілчан, які представлені різними професіями й студенти. На кожній території діє розгалужена мережа профспілкових організацій:55,5 тисячі первинних профспілкових організацій на підприємствах, в установах, організаціях різних форм власності, 199 об’єднаних, 2362 районних, 378 міських,26 територіальних, 525 обласних і київських міських організацій. Серед членів профспілок 36,4% – молодь.

Більш повну інформацію щодо діяльності ФПУ можна знайти на її сайті (www.fpsu.org.ua).

Якщо вас у колективі троє і більше, то незалежно від форми власності підприємства ви маєте право створити свою профспілкову організацію, яка не підконтрольна і не підзвітна роботодавцеві!

Профспілкова організація представлятиме твої інтереси й укладе з роботодавцем колективний договір на користь працівників.

Твоя ситуація була схожа на ту, коли

-         тебе незаконно звільняли з роботи чи скорочували?

-         тобі несвоєчасно виплачували зарплату?

-         тобі обіцяли гідну зарплату, а платять – мізерну?

-         ціни зростають швидше, ніж твоя зарплата?

-         тебе змушують працювати по 10-12 годин щодня?

-         ти працюєш у шкідливих умовах, не маючи надійних засобів захисту?

-         тобі не оплачували лікарняний, коли ти захворів?

-         тебе лякають штрафами за будь-яку провинність?

-         тебе позбавляють відпустки або її тривалість становить лише 14 календарних днів?

-         тобі не виплачують матеріальну допомогу на оздоровлення?

-         принижують твою гідність?

-         ти відчуваєш безвихідь, бо не можеш протистояти роботодавцю?

-         ти хочеш бодай щось змінити на краще?

Не зневіряйся!

Вихід є – об’єднуватися у профспілку!

Що дасть тобі профспілка?

- надасть тобі підтримку у випадку проблем на роботі;

- роз’яснить твої трудові права, гарантовані законами держави;

- навчить тебе їх захищати;

- безкоштовно надасть кваліфіковану правову допомогу із захисту порушених трудових прав у судах або через звернення до державних органів у разі незаконних дій роботодавця;

- відстоюватиме твої права на законодавчо встановлену норму тривалості робочого часу, гідний рівень оплати праці, безпечні умови роботи, відпочинок;

- вестиме від імені найманих працівників переговори з роботодавцем, на якого ти працюєш, і укладе вигідний для тебе колективний договір.

Профспілка – це твоя організація, яка конструктивно впливає на соціальну політику підприємства, служить на благо людини праці.

Лише обєднавшись у профспілку, працівник здатен захистити свої трудові права!

ВАМ ЗАБОРГУВАЛИ  ЗАРПЛАТУ?

    Право на своєчасне одержання заробітної плати є конституційною гарантією (ст. 43 Конституції України) та захищається законом (Кодекс законів про працю, Закон України «Про оплату праці»).

   Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку; своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їхньої черговості (ст. 97 Кодексу законів про працю, ст. 15,24 Закону «Про оплату праці»).

У разі порушення строків виплати заробітної плати роботодавець має виплатити працівнику компенсацію відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

У колективному договорі можна передбачити додаткові компенсації, у разі затримки зарплати, які роботодавець буде зобов’язаний виплатити працівникам.

Знайте!

Контроль за додержанням законодавства у сфері оплати праці здійснюють:

          Міністерство соціальної політики України

(сайт http://www.msp.gov.ua/content/kontakti.html)

          Державна служба України з питань праці та її територіальні органи (сайт http://dsp.gov.ua)

          органи місцевого самоврядування та місцевої державної адміністрації

профспілкові організації, членом яких Ви є.

Щоб поскаржитись на невиплату заробітної плати та інші порушення Ваших соціально-трудових прав,

телефонуйте на номер Урядової «гарячої» лінії 15 - 45 (цілодобово, безкоштовно в межах України)

Телефони «гарячої лінії» ФПУ із захисту трудових та профспілкових прав членів профспілок: (044) 528 70 67, 528 70 74, 528 70 75