ЦІНОВА ВАКХАНАЛІЯ ЗНЕЦІНЮЄ ЗАРПЛАТУ

Як вже повідомлялось, минулого року президія Дніпропетровського облпрофоб’єднання, у зв’язку з різким зростанням цін на продукти харчування та викликаним цим знеціненням заробітної плати трудящих, двічі зверталась до керівництва держави та області, а також Федерації профспілок України з вимогою вжиття дійових заходів для зупинення гонки цін та галопуючої інфляції.

В надісланій до облпрофцентру 28 грудня 2017 р. відповіді на останнє з цих звернень перший віце-прем’єр-міністр – міністр економ розвитку і торгівлі С.Кубів поінформував, що керівникам ряду міністерств та голові Дніпропетровської облдержадміністрації дано доручення розглянути звернення облпрофентру та вжити відповідних заходів.

Наприкінці грудня минулого року це питання (з ініціативи, як йдеться у відповідній постанові, Дніпропетровського облпрофоб’єднання та Київської міськради профспілок) також обговорювалось на засіданні президії ФПУ, котра прийняла Звернення до уряду та Антимонопольного комітету України.

«З 1 липня 2017 року – йдеться в ньому, - Кабінетом Міністрів України скасовано державне регулювання цін на соціально значущі продовольчі товари. Тим самим уряд фактично відмовився від світової практики стримування цінових стрибків шляхом контролю за ціноутворенням у цій сфері.

Таке рішення спричинило різке зростання цін на низку соціально значущих товарів. Так, при загальному зростанні споживчих цін протягом січня-листопада 2017 року на 14,5 %, ціни на масло виросли на 28,4%, на молоко – на 26,6%, сири – на 22,4 %, м’ясо і м’ясопродукти – на 20,1 %.

Скасування контролю за ціноутворенням на продовольчі товари викликало масове невдоволення громадян, зокрема членів профспілок, які звертаються до ФПУ за захистом своїх прав та інтересів та вимагають відновлення державного контролю за цінами.

На надіслане у жовтні ц.р. звернення Федерації профспілок України до уряду щодо негативних наслідків скасування державного регулювання цін влада належним чином не відреагувала. Так, на відповідне доручення Кабінету Міністрів України Мінекономрозвитку не запропонувало жодного реального шляху вирішення ситуації, яка склалася на споживчому ринку, та механізмів розв’язання проблемних питань державної цінової політики у подальшому.

Враховуючи вищевикладене, президія Федерації професійних спілок України вимагає від:

- Кабінету Міністрів України відновлення державного регулювання цін на соціально значущі продовольчі товари та забезпечення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів;

- Антимонопольного комітету України посилення контролю за формуванням конкурентної політики, враховуючи пріоритет прав споживачів…».

 ххх

Державна статистика минулого року свідчить про загальне зростання в Дніпропетровській області середнього рівня номінальної зарплати. Так, на 1 листопада 2017 р. (до 1.01.2017) вона збільшилась на 24,3%. Але от реальний її рівень складав щомісячно лише плюс 1-2%, а в окремі місяці був навіть з мінусом. Про що це свідчить? Так, про те, що катастрофічна інфляція, наче якась злобна істота, безжально та методично пожирає ті самі зарплатні надбавки.

Як пише газета «День» (1 січня 2018 р.) у матеріалі «Гонки по ценовой лестнице», рівень інфляції в Україні у 2017 р. виявився найвищим серед країн Європи та СНД: споживчі ціни в країні зросли з початку року на 13,6%, тоді як в Європі – на 2,6%, а в СНГ – на 6,7%. Позначилась на падінні купівельної спроможності населення й подальша девальвація гривні, оскільки бізнес вимушений страхуватися при закупівлях на валюту. (Особливо це стосується аптек: за три роки вартість ліків в Україні зросла на 71%).

Все це свідчить про те, що влада фактично не контролює ситуацію з цінами, про що й заявляють профспілки. Обґрунтованість їхньої позиції підтвердив у грудні 2017 р. (після явно вимушеного підвищення Національним банком України облікової ставки до 13,5%) глава Ради Нацбанку, дуже авторитетний економіст Б.Данилишин.

Сайт «Мінфін» наводить його думки про те, що «трактування інфляції як переповнення грошового обігу, є неповним. Інфляція, хоч і виявляється в зростанні споживчих (товарних) цін, не є суто грошовим феноменом, а являє собою соціально-економічне явище, яке породжується диспропорціями в різних сферах господарства… Зараз в Україні спостерігається типова інфляція пропозиції. Через збільшення витрат виробники вимушені піднімати відпускні ціни. Це транслюється в ціни роздрібні. Тобто ключовим фактором динаміки споживчих цін є зараз зростання собівартості продукції… Ситуація ускладнилась тим, що відповідно до рішення Кабміну з 1 липня було скасовано регулювання цін на продукти харчування. Оскільки в нашій країні у структурі споживчого кошика висока питома вага витрат на продукти харчування, то скасування регулювання цін на продовольство зробило певний внесок в інфляцію. Для її зниження необхідна координація діяльності НБУ, Кабміну, Антимонопольного комітету. Але АМКУ не досяг успіху в демонополізації ринків. За станом на середину 2016 р., 42% ринків в нашій країні були монополізовані, 11% - працювали в умовах адміністративної або природної монополії… Монополісти зловживають своїм становищем, використовують інструменти, які дозволяють максимізувати прибуток шляхом завищення цін і тарифів. Аналізуючи наслідки рішення уряду про скасування регулювання… цін на продукти харчування, - заявив Б.Данилишин, - вважаю його передчасним. В умовах монополізованої економіки України воно призвело до зростання темпів інфляції. Вважаю необхідним поновлення роботи Державної цінової адміністрації, яка на етапі переходу економіки України від рецесії до зростання здійснювала б контроль за ціноутворенням і зростанням споживчих цін».

Згадаємо, що ще навесні 2015 р., після чергового і відверто спекулятивного різкого – за одну ніч! - зростання цін на продукти в області і по всій країні на вимогу президії облпрофоб’єднання відбулася зустріч з керівництвом області і контролюючих органів, під час якої профспілки заявили про необхідність активізації контрольних функцій державних органів за ситуацією на споживчому ринку. (І особливо – Антимонопольного комітету). Однак почули у відповідь: не втручайтесь, мовляв, у діяльність бізнесу!

Наслідки такого підходу наочно всі можемо сьогодні спостерігати. На державному рівні розігнали службу з контролю за цінами, заборонили перевірки, мінімізували навіть скромні спроби АМКУ поставити на місце організаторів монопольних змов на ринку (це ж ганьба, що вже сім років тривають суди по справам АМКУ проти групи торгівельних мереж, які були оштрафовані на 280 млн. грн. за змову, але так ні копійки до цього часу вони й не заплатили). Розплачуватись же за такий псевдолібералізм доводиться рядовим громадянам…

Незважаючи на дуже напружену ситуацію, яка склалась зараз в Україні, профспілки будуть продовжувати боротьбу за права людини праці. І питання цінової політики будуть серед пріоритетних.

К.Вікторов