ЕКОНОМІКА ПОТРЕБУЄ ПІДТРИМКИ

Незважаючи на певну стабілізацію економіки, ситуація на багатьох підприємствах, як відзначалось на нараді керівників облпрофорганізацій промисловості з питань поточної ситуації в галузях та перспективах їх розвитку і ролі в цій роботі профспілок, що відбулась 8 червня у голови Дніпропетровського облпрофоб’єднання В Дубіля, - залишається напруженою.

Через відсутність в Україні продуманої промислової політики, реальної підтримки вітчизняного виробництва, посилення тиску на виробника (збільшення податків, вартості енергоносіїв, тарифів на залізничні перевезення) - чимало підприємств вимушені скорочувати виробництво і робочі місця.

Зазначалось, що на підприємствах базових галузей економіки проблеми в соціально-трудових відносинах найчастіше виникають з питань забезпечення повної зайнятості та оплати праці, зарплатних боргів, порушення трудового законодавства та ін.

Питання підвищення заробітної плати працівників, акцентувалось під час цієї наради, залишається пріоритетним в діяльності облпрофоб’єднання та його членських організацій. Так, терком профспілки вугільників промисловості висловив вимогу про підвищення заробітної плати з 1 квітня 2018 р. не менше, ніж на 25 % (адміністрація погодилась лише на 13 %). У металургійній промисловості заробітна плата у квітні 2018 р. порівняно з березнем 2018 р. зросла в середньому – на 13 % (з початку року підвищення – на 19,1 %). Підвищення заробітної плати відбулося і в інших галузях: ЖКГ – у I кварталі 2018 р. – на 21,6 %; на підприємстві «Дніпроазот» - на 28 %, на харчових переробних підприємствах – на 32 %. Проте, воно нівелюється через різке зростання цін, значну інфляцію і знецінення гривні.

До цього також додається значна заборгованість із виплати заробітної плати - на 1 травня вона складає в області 129 млн. грн., що на 1,6 млн. грн. більше, ніж на 1 квітня п. р., а з початку року заборгованість зросла на 4,9 млн. грн. На підприємствах області, де діють членські організації обласного профоб’єднання, заборгованість складає 47 млн. грн. (36,4 % від загальної суми боргу по області). Найбільші боржники-підприємства: ТОВ «Восток-Руда» м. Жовті Води, ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» (11,3 млн. грн.), «Дніпрометробуд» (2,99 млн. грн.). Складна ситуація по заборгованості і у ТОВ «ПРОСКО» (смт. Просяна Покровського району, де борг складає понад 5 млн. грн.

Крім того, окремі підприємства області мають також і заборгованість із платежів до Пенсійного фонду (загалом - 603,9 млн. грн.), що призводить до недоотримання ПФ коштів, а також неврахування цього періоду роботи до страхового стажу для нарахування пенсій.

Актуальним для економіки країни та Дніпропетровщини є і питання розвитку та збереження трудового потенціалу. Перекоси в процесі реформування, які відбуваються в економіці, з тривогою відзначали учасники наради, призводять до сплеску трудової міграції, значного зменшення числа працюючих. Стурбованість викликають проблеми з підготовкою робітничих кадрів, а також нинішнього стану профтехосвіти.

Нагальним залишається і стан забезпечення соціально-економічного захисту населення в умовах зростання цін і тарифів. На початку березня п. р. президія Дніпропетровського облпрофоб’єднання прийняла Звернення до керівництва держави, області та ФПУ з приводу невпинного зростання цін, а також запланованого підвищення тарифів на електроенергію (перехід на RAB-тарифи), що могло призвести до підвищення ціни на електроенергію від 20 до 40% (це при тому, що за останні три роки тарифи на електроенергію для населення виросли в 2,5 рази). Про підтримку позиції дніпропетровських профспілок, зокрема, заявили ряд членських організацій ФПУ і поки що цей крок вдалося призупинити. Але відкритими залишаються питання ціноутворення на продукти харчування, вартості газу та житлово-комунальних послуг, відновлення пільг за Списками №1 та №2.

Всі ці та інші проблеми, зазначив голова облпрофцентру В.Дубіль, потребують посилення роботи профспілок по захисту соціально-економічних інтересів працівників на всіх рівнях, і перш за все – національному. Цю думку підтримали у своїх виступах голови галузевих облпрофорганізацій – Г.Потуремець (хіміки), В.Шевченко (металурги), С.Тіницька (харчовики, профспілки АПК), Є.Бусурулов (енергетики), І.Сова (будівельники) та ін.

За результатами обговорення порушених під час наради проблем підготовлені вимоги до органів влади і об’єднань роботодавців, керівників підприємств, профорганізацій всіх рівнів, які стосуються стабілізації економіки та соціальної сфери. Федерації профспілок України запропоновано активізувати роботу зі сторонами соціального діалогу щодо укладення нової Генеральної угоди, яка є базою для укладення галузевих угод і колективних договорів; посилити роботу на всіх рівнях щодо зниження цін та інфляції; підтримки вітчизняного товаровиробника, зменшення економічного тиску (податки, ціни на енергоносії, зростання вартості вантажоперевезень) на підприємства; забезпечити безумовне виконання рішення ради ФПУ від 29.03.2018 р. стосовно проведення всеукраїнської акції протесту під єдиним гаслом «За права людини праці, за права профспілок в Україні».

Надіслано також листи голові ФПУ Г.Осовому та голові Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва В.Галасюку з пропозицією про їхню зустріч з членами президії облпрофцентру.

                                                          Прес-центр облпрофобєднання.