Профспілки – МВФ: враховувати реальну ситуацію в країні

Як ми вже повідомляли, нещодавно в ході засідання Обласної соціально-економічної ради соціальні партнери підтримали пропозицію профспілкової сторони щодо необхідності звернення до Федерації профспілок України та Об’єднаної організації роботодавців України стосовно необхідності інформування представників місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) про недопустимість підвищення ціни на природний газ для населення. Враховуючи звернення дніпропетровців, голова ФПУ Г.Осовий 17 вересня надіслав листа керівникові місії МВФ Рону ван Родену (текст додається).

Шановний пане ван Роден!

На одній із зустрічей у Представництві Міжнародного валютного фонду в Україні була досягнута домовленість про регулярні зустрічі представників профспілок, зокрема, з членами місій МВФ для обміну поглядами щодо оцінки соціально-економічної ситуації в Україні, ходу реалізації реформ в Україні. Так, ми вітаємо створення Антикорупційного суду та послідовну боротьбу Фонду проти корупції в Україні і добре розуміємо, що питання полягає не лише в отриманні траншу МВФ, але й в довірі до реформ в Україні. На МВФ орієнтуються інші українські партнери, у тому числі Європейський союз і Світовий банк.

Разом з тим , нас не можуть не хвилювати умови, які виставляються для отримання чергового кредиту, зокрема, прискорення приватизації, підвищення ціни на газ, відповідно до повідомлень окремих засобів масової інформації.

Питання ціноутворення на послуги природних монополій та соціально значущі товари і послуги займає одне з чільних місць у порядку денному Федерації профспілок України та її членських організацій, адже безпосередньо впливає на рівень життя членів профспілок та працівників у цілому і є наріжним каменем боротьби з бідністю та нерівністю доходів.

Одним із найбільш гострих питань є визначення ціни на природний газ, від якої залежить рівень цін на більшість товарів та послуг першої необхідності, зокрема, тарифів на централізоване опалення та централізоване постачання гарячої води. Так, питома вага витрат на паливо (природний газ) у їх собівартості для потреб населення складає понад 80 %.

На думку експертів, перегляд ціни на газ для населення, у відповідності до вимог МВФ, може призвести до її зростання на 60-70 %, що спричинить ланцюгову реакцію відповідного загального зростання цін та тарифів.

Крім того, додатковим тягарем стане введення «абонплати» за послуги постачання природного газу, передбаченої Меморандумом з МВФ.

Майже третину бюджету Україна витрачає на обслуговування і погашення кредитів. Паралельно з цим скорочуються соціальні гарантії, зростає заборгованість по зарплаті, прискорюється ріст цін, стримуються доходи населення. Така ситуація створює напругу у суспільстві і може спровокувати масові колективні дії на знак протесту проти заходів жорсткої економії.

Враховуючи вищевикладене, просимо Вас знайти час для обговорення вищезазначених питань представниками профспілок з членами місії МВФ.

З повагою,

Голова ФПУ                                                                           Григорій Осовий.