ЗМІНИ ПОВИННІ БУТИ ПРОДУМАНИМИ

Всім зрозуміло, що реформи в усіх сферах життя України потрібні. Але вони повинні бути продуманими, реалістичними. Зокрема, це стосується й питань охорони праці. Днями профспілки області та Федерація організацій роботодавців Дніпропетровщини звернулися з листом до першого віце-прем’єр-міністра – міністра економічного розвитку і торгівлі України С.І Кубіва стосовно запропонованого урядом проекту змін до постанови Кабміну від 26 жовтня 2011 року № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

Даний Порядок, дійсно, потребує деяких змін для оптимізації дозвільних процедур та дерегуляції господарської діяльності, однак, на думку авторів листа, однак вони не повинні бути занадто радикальними. Йдеться, насамперед, про видачу дозволів на виконання певних видів робіт та експлуатацію певних машин, механізмів, устаткування з підвищеною небезпекою на підставі декларації. Можна погодитись, що дозволи на виконання таких, наприклад, видів робіт, які зазначені в пунктах 4, 11, 13 і деяких інших додатку 6 проекту змін, можливо видавати на підставі декларації. Однак дозволи на виконання більшості робіт з додатку 6 та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування з додатку 7 необхідно видавати лише після ретельної перевірки необхідної матеріальної бази і наявності відповідних кваліфікованих спеціалістів на підприємстві компетентними спеціалістами Держпраці та його територіальних органів.

Займаючи позицію відстоювання пріоритетності життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці на виробництві (ст. 4. Закону України «Про охорону праці»), профспілки не можуть погодитись з тим, щоб виконання понаднебезпечних робіт чи експлуатація вкрай небезпечного обладнання чи машин дозволялись на підставі декларації. Це є великим ризиком, особливо враховуючи недобросовісність окремих суб’єктів господарювання.

У зв’язку з цим у листі до Кабміну пропонується більш зважено підійти до підготовки цього важливого документу, залучивши до цієї справи компетентних представників профспілок, роботодавців та інших зацікавлених сторін з тим, щоб новий документ не призвів до погіршення ситуації в сфері охорони праці. Крім того, необхідно ввести механізм персональної відповідальності посадових осіб за подання недостовірної інформації у деклараціях.

Прес-центр облпрофобєднання