Профспілки вимагали …Чи вистачить в уряду рішучості у подоланні енергетичної кризи?

Наприкінці минулого року чи не найгострішою проблемою для країни стало аномальне різке удорожчання енергоносіїв, що поставило на грань зупинки цілі галузі економіки, і, насамперед, – з виробництва продовольства (особливо - хліба).

 

Зважаючи на ці загрози, профспілки забили тривогу. Вони вимагали від влади вирішення питання з енергоносіями під час Всеукраїнської акції протесту 7 жовтня 2021 року, засідання Національної тристоронньої соціально-економічної ради.

В той же час з ініціативи Дніпропетровського облпрофоб’єднання спільно з Федерацією організацій роботодавців області було направлено Звернення з цього надзвичайно важливого питання до центральних органів влади. Відбулось також термінове засідання президії обласної тристоронньої соціально-економічної ради, на якому, зокрема, розглядалися пропозиції про забезпечення виробників хліба природним газом за прийнятними цінами.

Про це йшлося і у зверненнях Дніпропетровського обкому харчової промисловості профспілки працівників АПК, численних ультимативних заявах асоціацій виробників кондитерських виробів, м’яса, молока та ін.

Одночасно з цим ставилося й питання щодо зменшення або повної зупинки експорту продовольчої пшениці, який у другому півріччі прийняв неконтрольований характер.

І ось в останні дні 2021-го року, хоч і з великим запізненням, уряд нарешті спромігся звернути увагу на цю болючу проблему і почав вживати заходів для підтримки ключових галузей з виробництва продовольства.

30 грудня Кабінет Міністрів ухвалив рішення, які дають можливість суттєво знизити ціну газу для виробників соціально-важливих продуктів – хліба, борошна, молока, соняшникової олії, яєць та м’яса курячого. Одночасно з цим було підписано Меморандум між Мінагропромом та виробниками про взаєморозуміння щодо стабілізації цін на природний газ власного видобутку для задоволення потреб цих суб’єктів господарювання.

Звертає на себе увагу і ще одна постанова уряду від 30 грудня (№ 1432) щодо введення державного регулювання цін на хліб і соняшникове масло. Ним обмежено (до 10 %) граничний рівень торгової надбавки (однак лише на хліб).

Всі ці рішення, на думку представників продовольчої галузі, дозволять стабілізувати роботу підприємств і забезпечення населення соціально значущими продуктами. Однак, поки що відсутній механізм забезпечення харчовиків пільговим газом.

В певній мірі дії уряду будуть сприяти й пригальмуванню нинішнього значного зростання цін на продовольство, що викликає невдоволення в суспільстві.

Зазначимо також, що уваги влади вимагає й ситуація в інших важливих галузях економіки, де вже, на жаль, почалося призупинення роботи підприємств через значне – на сотні відсотків – зростання вартості енергоносіїв.

Профспілки сподіваються, що уряду вистачить рішучості для розв’язання нинішньої енергетичної кризи і наведення, нарешті, ладу у сфері власного газодобування. Бо одразу ж з оприлюдненням ще одного передноворічного рішення Уряду, яким українським газодобувним компаніям пропонувалось 20 % газу для харчовиків продавати на товарній біржі за регульованими цінами, з боку їхніх лобістів (зокрема, Асоціації газодобувних компаній) пролунали протестні заяви про, мовляв, незаконність рішення Кабміну. І вже за перші чотири дні нового року, за даними ЗМІ, з України реекспортували 18,6 млн. кубічних метрів газу.

     Якими будуть дії уряду у цій ситуації?

Прес-центр Дніпропетровського

облпрофобєднання