Переймаємо профспілковий досвід Данії

Наша Профспілка вже не перший рік співпрацює з  Об’єднаною федерацією робітників Данії-3F, вивчаючи та запроваджуючи їхній досвід роботи.

На початку 2022 року було розпочато спільний проєкт «Захист прав через сильні профспілки», фінансування  якого  здійснювалося коштом Об’єднаної федерації  робітників Данії-3F

Проєкт передбачав навчання, тренінги профспілкових модераторів, проведення тематичних семінарів, розробку та друк методичних матеріалів для профспілкового активу.

На жаль,  внаслідок повномасштабної війни, розв’язаної росією, роботу щодо реалізації згаданого проєкту за домовленістю сторін  було тимчасово  призупинено.

Однак,  в серпні поточного року керівництвом Об’єднаної федерації робітників Данії-3F було запропоновано Всеукраїнській Профспілці відновити та реалізувати даний  проєкт, скоригувавши його з урахуванням нинішньої ситуації в Україні.

 Зокрема, в рамках проєкту, до Данії з 7 по 12 жовтня 2022 року було відряджено  сім  представників галузевої Профспілки, які після повернення в Україну мають в якості модераторів  провести семінари з профактивом з використанням набутого досвіду, застосовуючи сучасні методики.

Дніпропетровська обласна організація Профспілки  за допомогою  Центрального комітету Профспілки організувала і провела таке навчання 14-16 листопада 2022 року на базі санаторію «Новомосковський» курорт Орлівщина.

В роботі семінару взяв участь Голова ЦК Профспілки Олексій Романюк та 30 представників міськкомів, первинок з різних міст і районів Дніпропетровської області.

Семінар відкрила голова Дніпропетровської обласної організації Профспілки  Анастасія Демідова.

Після привітального слова,  учасники вирішили розпочати свою роботу  з вшанування пам’яті загиблих в цій жахливій війні бійців ЗСУ, ТрО, працівників комунальних служб, громадян України.

Голова обкому Профспілки проінформувала присутніх про роботу профспілкових органів галузі, роботу підприємств галузі в умовах воєнного стану. Розповіла про  деякі питання проєкту Данії, як модератор, який також вивчав їх досвід роботи раніше.

Олексій Романюк доповів учасникам семінару про дії сторін соціального діалогу на галузевому і національному рівнях, спрямовані на захист прав працівників та забезпечення сталої роботи галузевих підприємств під час війни; про міжнародну співпрацю Профспілки з порідненими профспілками інших країн в умовах війни. Із зацікавленням слухачі  семінару сприйняли його розповідь про роботу профспілок Данії.

Далі був круглий стіл, в якому  взяли участь та виступили  Віталій ДУБІЛЬ – голова Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок, Віктор СЕРГЄЄВ – голова Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини, Володимир ВЕРХОТУРЦЕВ – заступник директора Департаменту ЖКГ та будівництва облдержадміністрації, які також розповідали про взаємодію з профспілковою організацією галузі, ділилися кращим досвідом застосування соціального діалогу, співпраці , який здобули в період роботи.

Своїми враженнями, набутим досвідом з використанням слайдів, невеличких роликів поділилася Ірина ЗАДОРОЖНЯ, яка від обласної організації приймала участь в поїздці до Данії в рамках проєкту з 7 по 12 жовтня 2022 року.

           Не обійшлося на семінарі і без обговорення  досвіду первинок обласної профорганізації. З дуже цікавими, пізнавальними інформаціями виступили:

  • Про роль первинних профспілкових організацій у захисті прав працюючих:

Сергій СОЛОХА - голова профкому КП «Дніпровський електротранспорт» ДМР.

  • Соціальний діалог в дії первинної профспілкової організації. Роль колективного договору в забезпеченні гідної оплати праці:

Андрій ЛОБАНЬ – голова профкому КП ДОР «Аульський  водовід».

Всі ці доповіді супроводжувались коротенькими фільмами, слайдами, які підкреслювали важливість роботи, що проводиться цими профкомами та може застосовуватись в подальшому іншими профорганізаціями з метою підвищення захисту членів Профспілки та підвищення профспілкового іміджу кожної первинки.

 Ірина ОЧЕРЕТЬКО - голова Донецької  обласної організації Профспілки розповіла про складну  роботу очолюваної нею організації, яка  наразі проводиться в умовах  війни, також поділилася певним досвідом роботи.

Враховуючи, що останнім часом Верховною Радою України ухвалено десятки нових законів, Кабінетом Міністрів України прийнято цілу низку нових нормативно-правових актів, в тому числі і тих, що стосується підприємств критичної інфраструктури та її важливої складової - житлово-комунальної сфери і міського електротранспорту, з лекціями на тему: «Про зміни трудового законодавства у зв’язку  з воєнним станом та їх врахування у практичній роботі соціальних партнерів» та «Особливості питань охорони праці в умовах воєнного стану», виступила Людмила СОЛОДУХІНА – зав. відділом з соціально-економічної роботи Дніпропетровської обласної організації Профспілки.

  Вона розповіла про нюанси застосування на практиці прийнятих нових законодавчих та нормативних актів, вміння їх застосовувати виборними профспілковими органами при захисті прав членів Профспілки. Доповідачка також наголосила, що з цих питань обкомом Профспілки було підготовлено й надіслано на підприємства галузі для використання в роботі сім методичних матеріалів.  Також буде підготовлений методичний посібник і з питань, які розглядалися на цьому заходи.

Відповідно до програми семінару, 16 листопада був переглянутий фільм про дитячий оздоровчий заклад «Комунарець +». Розповідь директора закладу Людмили Білан вразила проведеним закладом обсягом робіт, навіть під час війни.

Олександр Андрієнко, який гостинно приймав учасників семінару на своїй території, з любов’ю до свого закладу розповів про його традиції та переваги перед іншими санаторіями, про цілющу  флору та фауну, яка впливає на покращення стану здоров’я відпочиваючих.

Інформації всіх доповідачів учасників семінару були змістовними та цікавими, додержували практичний досвід, який може застосовуватися в подальшій профспілковій роботі.

Письмове анкетування   на тему «На Вашу думку,  що необхідно зробити, щоб профспілки стали сильнішими?», дозволило відкрити нові напрями профспілкової роботи з метою її покращення та вдосконалення.

В ході роботи учасники семінару ознайомились з одним із підприємств галузі. 

Завершуючи роботу семінару Анастасія Демідова запропонувала надати свої пропозиції щодо подальшого навчання профспілкового активу та висловила сподівання на те, що отримані на цьому семінарі знання обов’язково допоможуть у роботі профспілкового активу, особливо під час війни, коли всі наші члени Профспілки, деякі інші постраждалі внаслідок цієї жорстокої війни спілчани потребують допомоги.

Попри всі труднощі, обком Профспілки буде намагатися й надалі проводити семінари-навчання з актуальних питань з метою покращення соціально-економічного захисту наших членів Профспілки.

За інформацією Президії Дніпропетровської обласної організації Профспілки