Ситуація на ринку праці в Україні змінилася: що із зарплатами та які вакансії популярні

В Україні вперше з початку повномасштабної війни зросла середня зарплата. Кількість вакансій зростає, а ринок відновлюється. Водночас досягти показників, які були в лютому 2022 року, вдалося лише у Львівській області. Про те, що відбувається на ринку праці й до чого готуватись українцям, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Що із зарплатами та вакансіями

В Україні кількість резюме в лютому скоротилася на 8%, а вакансій побільшало на 11%. І хоча до відновлення ринку до рівня перед 24 лютого 2022 року ще далеко, ситуація поступово покращується. Що цікаво, за даними статистики, роботу почали менше шукати чоловіки, водночас кількість жінок збільшилася. На таку динаміку вплинула низка чинників: і мобілізація працездатних чоловіків, і відмова від офіційного працевлаштування тих українців, які бояться бути мобілізованими.

Згідно зі статистикою Опендатабот, у лютому кількість резюме від чоловіків скоротилася на 7%. На одному з найбільших кадрових порталів за останній тиждень розмістили (оновили) 114 тис. резюме проти 41,2 тис. вакансій.

Загалом відкритих вакансій (зокрема й тих, які було відкрито понад тиждень тому) – близько 63 тис. Як пояснили OBOZREVATEL у компанії Work.ua, практично повністю відновився ринок праці у Львівській області. Там, на відміну від регіонів, які сильніше постраждали від воєнних дій і ракетних обстрілів, менше бізнесу закрилося. Крім того, до Львова переїхали деякі компанії з інших регіонів.

У Центрі економічних стратегій додають, що ринок праці залишається незбалансованим. Станом на 1 березня, за їхніми оцінками, кількість вакансій сягнула лише 87% від березня 2022-го. У статистиці Опендатабот додають: найшвидше кількість вакансій зростає у Кіровоградській, Дніпропетровській та Чернівецькій областях (на 21% і по 15% відповідно).

Водночас серед вакансій найшвидше відновлюється сфера логістики, робота на складах (на 16%). На другому місці – медицина та фармацевтика, потім – будівництво та архітектура. Хоча водночас на кадрових порталах найпопулярнішою вакансією залишається "продавець/менеджер з продажу".

Хороша новина – середня зарплата зросла. Державна служба статистики перестала публікувати дані про середні зарплати. Звітність для підприємств спростили, тому офіційна статистика більше не показує ситуацію на ринку праці. Однак профільні кадрові видання показують зростання середньої зарплати. Якщо 2022-го вона становила близько 15 тис. грн, то на цей момент збільшилася до 15,5 тис. грн. Найбільше в середньому заробляють айтішники (33,5 тис. грн), тоді як найменше платять кур'єрам – лише 9,5 тис. грн.

Які професії матимуть попит і ким краще працювати

"У 2023 році темпи зростання ринку праці збільшуватимуться, і я очікую цьогоріч зростання після великого спаду, який був 2022 року", – упевнений експерт ринку праці Сергій Марченко. Фактично ринок праці сягнув свого дна й тепер поступово відновлюється. За словами експерта, попит матимуть фахівці у сфері будівництва, логістики, перевезень, інжинірингу та проєктування.

Проте, обираючи сферу діяльності або ухвалюючи рішення щодо перекваліфікації, варто насамперед звертати увагу на власні переваги та інтереси. Успішним можна стати лише в тому випадку, якщо робота не лише приноситиме заробіток, а й дасть змогу реалізувати себе. Ті ж українці, які потребують швидкого заробітку, найчастіше обирають роботу таксистами та кур'єрами.

Загалом найближчими роками Україні знадобляться фахівці, які допоможуть відновити інфраструктуру, економіку, а також дадуть змогу впоратися з новими повоєнними викликами. Серед них:

– медики, реабілітологи, психологи. Після повернення з фронту сотні тисяч українських військових потребуватимуть психологічної та медичної допомоги. Крім того, психологи також потрібні цивільним, які, щонайменше, морально постраждали внаслідок війни;

– робочі фахівці. Будівельники, зварювальники, мулярі – всі, хто може зайнятися відновленням інфраструктури, цивільних та військових об'єктів;

– спеціалісти військово-промислового комплексу. Після війни Україна має відновлювати запаси боєприпасів, зміцнювати обороноздатність держави;

– енергетики. Українська енергосистема пережила наймасштабнішу атаку за всю історію свого існування. Росія прицільно знищує підстанції, генеруючі підприємства. Для відновлення знадобляться роки й тисячі фахівців.

Загалом темпи відновлення ринку праці насамперед залежать від того, наскільки швидко Україна здобуде перемогу над окупаційними російськими військами. Ринок праці залежить від економічної ситуації. І щойно бізнес зможе планувати свою діяльність на найближчі роки, а загроза для безпеки залишиться позаду, кількість робочих місць почне стрімко зростати.

 

                                                                              За матеріалами преси