ЗАРПЛАТИ НА 9% НИЖЧІ В ГАЛУЗЯХ З ДЕФІЦИТОМ РОБОЧОЇ СИЛИ

Роботодавці повинні пропонувати більш високооплачувані робочі місця, щоб покласти край руйнівному дефіциту робочої сили в Європі, згідно з новим дослідженням, опублікованим Європейською конфедерацією профспілок (ЄКП).

Аналіз рівня вакансій та заробітних плат у 22 країнах ЄС показує, що в галузях з найбільшим дефіцитом робочої сили заробітна плата в середньому на 9% нижча, ніж у секторах, де легше найняти працівників.

Це сталося після того, як минулого року кількість вакансій в ЄС досягла рекордного рівня, що спричинило виробничі проблеми для чверті компаній ЄС.

Цю тенденцію пояснювали браком навичок, але новий аналіз даних ЄС свідчить про те, що низька оплата праці є однією з головних причин дефіциту робочої сили.

Порівняння, проведене дослідницьким інститутом ЄКП, Європейським інститутом профспілок (ЄІП), показує чіткий зв’язок між низькою заробітною платою та високим рівнем вакансій. Дослідження виявило наступне:

  • по всьому ЄС у галузях, де найважче найняти працівників, заробітна плата в середньому на 9% нижча, ніж у галузях, які найменше постраждали від дефіциту робочої сили;
  • у 13 з 22 країн-членів ЄС, щодо яких є дані (див. таблицю 1), сектори, де дефіцит робочої сили найбільше зростав у період з 2019 по 2022 рік, також пропонували найнижчі зарплати;*
  • найбільша різниця в оплаті праці між секторами з найбільшим і найменшим зростанням дефіциту робочої сили була виявлена в Італії (4,17 євро на годину), Люксембурзі (4,16 євро), Німеччині (3,26 євро), Нідерландах (2,49 євро) та Греції (1,51 євро).

Повні дані по країнах і секторах див. у таблицях нижче.

Чотирирічний Конгрес ЄКП, який відкрився у вівторок в Берліні, закличе національні уряди сприяти підвищенню заробітної плати, підтримуючи профспілки у збільшенні частки працівників, охоплених колективними переговорами.

Колективні переговори між профспілками та роботодавцями мають важливе значення для ліквідації злиденної заробітної плати, яка підживлює дефіцит робочої сили в Європі.

Цього тижня на Конгресі також пролунають заклики до фінансової підтримки компаній з метою забезпечення створення якісних робочих місць, охоплених колективними договорами, а також заклики до Європейської комісії змінити правила державних закупівель таким чином, щоб тільки компанії, які поважають колективні переговори, мали право отримувати державні кошти від ЄС або контракти з національними або місцевими органами влади.

Виступаючи на Конгресі у вівторок, Генеральний секретар ЄКП Естер Лінч заявила: «Гідна оплата праці – це добре для трудящих, добре для роботодавців і добре для Європи. Низька заробітна плата підживлює кризу вартості життя, в той час як дефіцит робочої сили шкодить економічним показникам Європи та державним послугам. З цих даних зрозуміло, що низька заробітна плата є одним з основних чинників, які зумовлюють європейські проблеми з працевлаштуванням.

Європа має бути чудовим місцем для роботи. Ще у 1980-х роках Делор пообіцяв європейським трудящим право на навчання впродовж життя. Настав час виконати цю ключову для соціальної Європи обіцянку. Це означає інвестиції у високоякісні робочі місця, оплачувані відпустки для навчання працівників, справедливий перехідний період, соціальні умови для того, щоб компанії інвестували в навчання. Це означає право на навчання для кожного працівника.

Ніяких порожніх чеків. Фінансова підтримка та державні контракти повинні супроводжуватися умовами, які гарантують якісні робочі місця та колективні переговори».

Понад 1000 делегатів та учасників, які представляють 45 мільйонів працівників по всій Європі, зустрілися на Конгресі ЄКП, щоб визначити напрямок профспілкового руху на наступні чотири роки. Сьогодні вранці (вівторок, 23 травня) на Конгресі виступив канцлер Німеччини Олаф Шольц, а в четвер (25 травня) – виступить президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Примітка

*Дані про рівень заробітної плати взяті з Європейського дослідження структури заробітної плати за 2018 рік, яке є останніми доступними даними про рівень заробітної плати в різних секторах економіки. Дані про вакансії взяті з набору даних Євростату JVS-Q-NACE2.

Повний брифінг від Європейського інституту профспілок містить перелік галузей з найбільшим дефіцитом кадрів у кожній країні-члені ЄС, дані для яких доступні тут.

Таблиця 1. Різниця в заробітній платі між галузями з найвищим і найнижчим зростанням кількості вакансій

Країна

Середня погодинна заробітна плата в секторі у 2018 році, євро

Зміна рівня вакансій між 2019 та 2022 роками, %

Бельгія

(найбільший дефіцит)

17,13

+1,50

Бельгія

(найменший дефіцит)

18,01

+0,60

Болгарія

(найбільший дефіцит)

3,03

+0,38

Болгарія

(найменший дефіцит)

3,48

-0,45

Німеччина (найбільший дефіцит)

16,65

+1,50

Німеччина

(найменший дефіцит)

19,91

+0,77

Греція

(найбільший дефіцит)

8,25

+2,04

Греція

(найменший дефіцит)

9,76

-0,26

Іспанія

(найбільший дефіцит)

11,26

+0,60

Іспанія

(найменший дефіцит)

12,44

Без змін

Хорватія

(найбільший дефіцит)

6,09

0,82

Хорватія

(найменший дефіцит)

6,86

-0,18

Італія

(найбільший дефіцит)

14,30

+0,97

Італія

(найменший дефіцит)

18,47

+0,10

Литва

(найбільший дефіцит)

4,74

+1,22

Литва

(найменший дефіцит)

4,99

-0,30

Люксембург (найбільший дефіцит)

25,23

+1,19

Люксембург (найменший дефіцит)

29,39

-0,18

Мальта

(найбільший дефіцит)

11,21

+1,45

Мальта

(найменший дефіцит)

11,94

-1,80

Нідерланди (найбільший дефіцит)

17,88

+2,06

Нідерланди (найменший дефіцит)

20,37

+1,07

Португалія (найбільший дефіцит)

7,41

+1,28

Португалія

(найменший дефіцит)

8,20

+0,08

Румунія

(найбільший дефіцит)

5,40

+0,20

Румунія

(найменший дефіцит)

6,50

-1,23

Таблиця 2. Кількість разів, коли галузь потрапляла в першу третину зростання кількості вакансій

 

Галузь

Кількість разів у першій третині зростання у 2019-2022 роках

Електроенергія, газ, пара та кондиціонування повітря

12

Професійна, наукова та технічна

10

Адміністративна та допоміжна діяльність у сфері обслуговування

10

Державне управління та оборона

10

Діяльність із забезпечення тимчасового розміщування й організації харчування

9

Водопостачання, каналізація, поводження з відходами

8

Інформація та телекомунікації

8

Мистецтво, розваги та відпочинок

7

Інші види послуг

7

Оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів

6

Фінансова та страхова діяльність

6

Освіта

6

Будівництво

4

Охорона здоров’я та соціальна робота

4

Переробна промисловість

3

Транспортування та зберігання

3

Гірничодобувна промисловість та розробка кар’єрів

1

                                                                         За матеріалами ФПУ