Соціальному діалогу альтернативи немає

Минулого четверга в Будинку профспілок відбулось засідання обласної соціально-економічної ради

    На засіданні були розглянуті підсумки виконання за перше півріччя 2018р. Територіальної угоди на 2017–2020 рр. між облдержадміністрацією, Обласною радою, Федерацією організацій роботодавців Дніпропетровщини та Обласним об’єднанням профспілок.

Відкриваючи захід, голова облпрофцентру В.Дубіль зазначив, що проведена соціальними партнерами робота за звітний період дала певні позитивні результати, насамперед, у вигляді певного росту економіки області, що стало запорукою вирішення нагальних питань сьогодення і, перш за все, помітного зростання рівня оплати праці.

Але в той же час, як, зокрема, показала проведена напередодні нарада з керівниками промислових галузевих профспілок, наразі ще є чимало проблем, які турбують трудящих: значне знецінення через інфляцію зарплати та її несвоєчасна виплата, затримка пенсій, зростання цін на товари першої необхідності та ліки, заплановане підвищення вартості енергоносіїв та в цілому житлово-комунальних і транспортних послуг, значні перекоси на деяких підприємствах в оплаті роботи працівників і топ-менеджерів, скорочення в бюджетних організаціях та проблеми зайнятості. Також підкреслювалось, що через низькі заробітки в багатьох галузях економіки виник дефіцит кадрів, які масово сьогодні мігрують за кордон. Чимало проблем накопичилось і в агропромисловому комплексі. Ці питання турбують зараз й соціальних партнерів профспілок – роботодавців та владу, тому В.Дубіль висловив сподівання, що вони підтримають пропозиції профспілок щодо їхнього вирішення на всіх рівнях, в тому числі – й національному.

Фото В.Ковригі

Представники влади та роботодавців: заступник директора департаменту соціального захисту населення ОДА Ю.Петренко та радник голови ОДА І.Ломако, голова Федерації організацій роботодавців В.Сергєєв проінформували членів ради про те, що робиться ними задля виконання положень угоди. Разом з профспілками вони сприяють стабілізації діяльності трудових колективів та вирішенню соціальних питань, зменшенню рівня безробіття. Зупинились вони й на проблемних питаннях, які потрібно спільно вирішувати соціальним партнерам, в тому числі, шляхом звернень до центральних органів влади, - насамперед вони стосуються зменшення податкового тиску на бізнес, необхідності посилення підтримки сільгоспвиробників (особливо – тваринників), наведення порядку в роботі «Укрзалізниці», боротьби з «тіньовою» економікою та ін.

Від профспілкової сторони виступив заступник голови облпрофцентру Ю.Чернов. Констатуючи певне поліпшення ситуації на ринку праці, збільшення рівня заробітної плати, він в той же час зосередив увагу на проблемах в цих сферах. Зокрема, на деяких підприємствах все ще існує неповний робочий день (тиждень), продовжується в області й скорочення кількості штатних працівників, чимало трудящих отримують зарплату на рівні мінімальної та нижче середньої по області.

Хоч за показником середньої зарплати по області (у червні вона складала 9065 грн.) Дніпропетровщина посідає третє місце в країні, але це статистичне зростання відбувається насамперед за рахунок високооплачуваних категорій працівників. Профспілки також висловлюють занепокоєння зростанням прірви між рівнем зарплат топ-менеджерів та рядових працівників (місцями вона різниться у 10-15 раз), що породжує розшарування суспільства і неможливість для багатьох трудящих навіть відновлювати свій трудовий потенціал. Все ще мають місце й «тіньові» виплати, що зменшує надходження ЄСВ, зокрема, й коштів у Пенсійний фонд.

Крім того, на фоні збільшення номінального рівня зарплати, реальний її рівень підвищується дуже повільно, тобто йде її знецінення через різке зростання цін та інфляцію, яка в річному вимірі вже зараз перевищила заплановані 9 %.

Після деякого зменшення в першому півріччі зарплатних боргів, з другої половини року вони знову пішли вгору (станом на 1 серпня виросли в області зі 129 млн. грн. до 142 млн. грн.). Є проблеми й у сфері забезпечення трудових прав робітників, охорони їхньої праці, що призвело до зростання виробничого травматизму з летальними наслідками.

Профспілки не стоять й осторонь виробничих питань. Дуже гостро зараз, за словами керівників галузевих профспілок В.Шевченка (металурги і гірники), Г.Потуремця (хіміки), Є.Бусурулова (енергетики), Г.Смирної (АПК), які виступили на раді, постали також для підприємств проблеми залізничних вантажних перевезень, зростання вартості енергоносіїв, неможливості реалізовувати свою продукцію через засилля аналогічного імпорту та відсутність державницької політики протекціонізму вітчизняному виробникові, значних прорахунків в організації агропромисловості, що призводить до значного погіршення фінансового стану підприємств, вимушеного скорочення виробництва промислової та аграрної продукції й звільнення працівників, а то й до повної зупинки підприємств. А керівники профспілок бюджетних галузей – А.Яловий (культура) та Л.Валевська (медики) звертали увагу на скорочення фінансування та звільнення працівників. Звучали й пропозиції щодо активізації роботи обласної держадміністрації (у межах її компетенції).

Ряд пропозицій щодо поліпшення ситуації в АПК висловив голова обласної організації роботодавців цієї галузі В.Карпенко.

Пропонувалось присвятити наступні засідання обласної соціально-економічної ради питанням регулювання соціально-трудових відносин і оплати праці, ситуації в АПК області та у бюджетній сфері.

Рада також підтримала пропозицію профспілок щодо необхідності звернення до Об’єднаної організації роботодавців України та Федерації профспілок України стосовно інформування представників Місії МВФ про недопустимість підвищення ціни на природний газ для населення, а також вимог до керівництва держави та Верховної Ради стосовно забезпечення використання для потреб населення природного газу власного видобутку і оприлюднення повного тексту Меморандуму з МВФ. Рада також звернулась до керівництва області у зв’язку з необхідністю вирішення проблеми вантажних залізничних перевезень та підтримки вітчизняного товаровиробника.

 

Прес-центр облпрофобєднання.